Použitý písek do pískové filtrace nevyhazujte

by
Použitý písek do pískové filtrace nevyhazujte

Když zakoupíte písek do pískové filtrace v bazénu, bude mít s velkou pravděpodobností malá zrnka o velikosti mezi půl milimetrem a jedním milimetrem, přesněji v hodnotách 0,6 – 1,2. Takto malá zrníčka jsou prověřená z hlediska funkčnosti filtračního zařízení a na jejich ostrých hranách se spolehlivě zachytí většina nečistot. Pískové filtrace jsou dosud nejspolehlivější způsob zbavování vody hrubších mechanických nečistot a tohoto procesu se využívá jak u bazénů, tak i v úpravnách pitné vody.

písečný přesyp

Tímto způsobem lze docílit vynikající kvality vody po relativně dlouhou dobu, přibližně dvě až tři koupací sezóny na jednu náplň filtračního písku. Poté se však písek musí vyměnit za nový vzhledem k tomu, že vodní masa působí na ostré hrany zrn velmi destruktivně – erozivně. Výměna filtračního písku však není náročný proces ani finančně, ani časově, a tak se proces koupání v bazénu nemusí kvůli tomu přerušovat. Co byste však měli vědět, je kam s použitým pískem.

jemný písek

Někteří lidé s ním udělají krátký proces a vysypou jej do kontejneru s odpadky, ale to je celkem škoda, protože velmi jemná písečná zrnka jsou ideální pro celou řadu procesů.

Dekorace – jemný písek je velmi dekorativní a využitelný na řadě míst, například v akváriu, jako obsyp pokojových rostlin či skalniček, anebo pro výtvarné účely vytváření ozdob, bytových doplňků, dárkových předmětů a dětských hraček.

Pískoviště – děti užijí jemný píseček na pískovišti, je velmi příjemný na dotek i na bosá chodidla a vaše ratolesti si tu užijí přirozeného bosonohého pohybu tak, jak to bývalo zvykem u našich předků. Na pískoviště se hodí i použitý zeolit, ten bývá častou náhradou křemičitého písku pro své výjimečné filtrační schopnosti zachycovat nečistoty i uvnitř v dutých chodbičkách, a zároveň absorbovat z vody či z ovzduší toxický amoniak.