Lze v dnešní době zfalšovat volby?

by

V naší zemi probíhají volby prakticky každý rok, ať už jde o ty krajské, senátní, prezidentské, nebo do poslanecké sněmovny. Ty poslední jsou pak z hlediska vývoje státu zdaleka nejdůležitější, avšak běžný občan pocítí také dopad komunálních voleb do krajských zastupitelstev. Je tedy jen pochopitelné, že se prakticky pokaždé ozvou lidé, většinou volící neúspěšnou stranu či kandidáta, kteří tvrdí, že volby byly zfalšované. Často se mluví o podvodech s hlasovacími lístky, avšak je zde otázkou, jak moc reálné něco takového je.

 

rozhodování před volbami

 

V první řadě je nutné si uvědomit, že existuje řada zákonných opatření, které mají něčemu takovému zabránit. Jedním z nich je přítomnost nezávislého pozorovatele, dalším je pak zapečetění urny a uzamčení volební místnosti ihned po skončení volebního dne. Během sčítání hlasů jsou také na místě přítomni pozorovatelé, kteří mají zabránit tomu, aby se s výsledky nějakým způsobem manipulovalo. Čím důležitější volby jsou, tím jsou tato opatření přísnější. Nezdá se tedy, že by manipulace s volebními lístky byla možná.

 

To však neznamená, že by se kandidáti nesnažili zvrátit volby ve svůj prospěch, a to často i nezákonnými prostředky. Typickým příkladem může být očerňování protikandidáta. I když se totiž pak přijde na to, že ona obvinění nejsou ani zdaleka pravdivá, stále se najdou lidé, kteří jim budou věřit a podle toho také volit.

 

házení hlasů do urny

 

Ve volebních spotech i letácích se pak používá mnoho psychologických triků, které známe z reklam. To samozřejmě není nic nezákonného, avšak fakt, že takovéto ovlivňování podvědomí voličů může mít na výsledek voleb značný vliv, rozhodně stojí za zamyšlení.

 

Celkově lze tedy říci, že ačkoliv přímé podvody nejsou příliš pravděpodobné, rozhodně to neznamená, že zde nenajdeme na všech úrovních různé nekalé praktiky, mnohdy balancující na hraně zákona. Toto jednání lze pozorovat napříč celým politickým spektrem, nelze tedy říci, že by v tomto byla jedna strana lepší, než druhá. Na nás však je, abychom se tím nenechali ovlivnit a volili skutečně jen na základě prokázaných faktů.