Jak můžete snížit cholesterol? Ne vždy je nutné brát léky!

by

Vysoký cholesterol se v poslední době týká stále více lidí. I když tuto látku naše tělo potřebuje, přemíra cholesterolu hodně zdraví škodí. Jak jej snížit? 

Jak můžete snížit cholesterol? Ne vždy je nutné brát léky! 

Zjistili vám vysoký cholesterol? Asi vás tato informace nijak nepotěšila a spíše vystrašila, zpočátku však není čeho se bát, tedy pokud s tím začnete co nejdříve něco dělat. Cholesterol se v našem těle vyskytuje běžně, dokonce jej tělo potřebuje, ale jen v určité hladině. Jakmile je hladina cholesterolu vyšší, lékař jistě zvedne varovný prst. V některých případech je nutné začít dokonce brát léky, protože při zvýšeném cholesterolu jsou ohrožené zejména cévy a také srdce. Ale všechno se dá zvládnout i bez léků. Je zapotřebí změnit životosprávu. Čemu se tedy vyhýbat i preventivně a jaké potraviny jíst, aby vás již cholesterol nemohl ohrožovat? 

nezdravé nevhodné potraviny

Čemu je dobré se vyhýbat? 

Zvýšený cholesterol není jen vinou nevhodné stravy nebo nedostatkem pohybu. Hodně jej může ovlivňovat i stres. S tím souvisí i další věci, když jsme vystresovaní, málo spíme, nedodržujeme pravidelnou stravu. Snadněji pak člověk sáhne jen po polotovarech nebo jiném nezdravém jídle, pozor také na smažená jídla, sladké nápoje a hlavně na jídla ze stánků s rychlým občerstvením. Cholesterolu je hodně zejména v mase a vnitřnostech, ale i v mléčných výrobcích. Určitě není dobré jíst ani příliš uzenin. Zvýšený cholesterol pak může podporovat i kouření, požívání alkoholu a je třeba se mít na pozoru i před rizikovými faktory. Mezi ně se řadí dědičnost a genetika, vyšší věk nebo obezita. 

ryba losos

Co jíst při zvýšeném cholesterolu? 

Ať už se s vysokým cholesterolem potýkáte nebo se jen chcete preventivně chránit, je vhodné do jídelníčku zařadit zejména ryby. Středomořská kuchyně je snad tou nejzdravější a díky čerstvých rybám, kvalitním tukům, ovoci a zelenině se můžete efektivně chránit a vyšší cholesterol snížit. Výborné jsou i kvašené potraviny nebo některé bylinky. Z koření konzumujte kurkumu, která má i protizánětlivé účinky. Vhodné jsou i luštěniny, které mají zase vysoký obsah vlákniny. 

Co nejvíce se také hýbejte, pohyb je lékem na všechno.