Proč lidé nemají rádi určité druhy zvířat?

by

Jakkoliv se to snažíme popírat, pokud jde o zvířecí říši, je naprostá většina z nás xenofobní. To znamená, že zatímco některé zvířecí druhy milujeme a chráníme, jiné v nás vzbuzují odpor. Zajímavý je zde však fakt, že to, kterých druhů se to týká, je prakticky univerzální. Například je jasné, že existuje mnohem více lidí s fobií z pavouků než s fobií ze psů. Podobně jsou na tom třeba také krysy, potkani, švábi a mnohé další. Můžeme se tedy ptát, proč se právě těchto druhů štítíme. Na přirozený vývoj, kdy k nim máme vrozený odpor, protože představovaly pro naše předky nebezpečí, zde neobstojí. Koneckonců, lvi, tygři či medvědi byli pro naše předky mnohem větším problémem, a přesto je velká část populace obdivuje. Co je tedy hlavní příčinou?

 

psi patří k oblíbeným zvířatům

 

Tou je především vzhled. Jako velká většina sociálních druhů máme zakódováno, že čím je nám něco podobnější, tím více tomu věříme. A třeba hadi nebo hmyz jsou od nás skutečně odlišní, a to nejen vzhledem, ale také chováním. To v našem mozku nedokážeme pochopit, a to vede k odporu.

 

Trochu jiný případ jsou krysy a potkani. Tyto jsme se naučili ošklivit, neboť po dlouhou dobu působili především jako škůdci v zásobách potravin a jako přenašeči nemocí – ačkoliv zde roli hrály spíše blechy, které měli tito tvorové v kožichu, než oni samotní.

 

krysy jsou velmi inteligentní

 

K tomu přispěla i určitá propaganda nejprve v pohádkách a příbězích, později pak ve filmech, kdy jsou především krysy zobrazovány jako zrádné či kruté. O tom, jak hluboko v nás je toto povědomí zakořeněno, svědčí i význam, jaký má, když o někom řekneme, že je to krysa. Ve skutečnosti však u naprosté většiny těchto zvířat není k takovýmto pocitům důvod. Například pavouci mohou být velmi užiteční, stejně jako například hadi. Krysy a potkani pak jsou velmi inteligentní, a mnozí je chovají jako domácí mazlíčky. Rozhodně je tedy na čase odhodit staré předsudky. Můžeme si přiznat, že náš odpor je v podstatě ničím nepodložený. A to je první krok na cestě k tomu, abychom se jej zbavili.