Jak pomáhají uzavíratelné sáčky na výletě do hor

by
Jak pomáhají uzavíratelné sáčky na výletě do hor


Znáte film „Svatební cesta do Jiljí“ z roku 1983 s Josefem Abrhámem a Libuškou Šafránkovou? Součástí filmového děje byl i turistický výšlap na vrchol smyšlené hory „Portyš“, natáčelo se to v Krkonoších nedaleko Labské boudy a právě tam jsou vhodné terény pro celodenní výlet. Jestliže byste se chtěli vypravit po stopách protagonistů této nádherné komedie, neměli byste doma zapomenout přibalit do batohu i uzavíratelné sáčky.

horská turistika

Vysokohorská turistika přináší celou řadu momentů, kdy je zapotřebí někam uložit různé předměty, a tak bychom si mohli popsat, jak takový pobyt v horách může probíhat:

Toaletní papír – a papírové kapesníky nebo ubrousky, které si berete s sebou, musíte bezpodmínečně uložit do sáčku se zipem, aby papír nenavlhl. Jakmile se dostane k těmto výrobkům z papíru voda a vlhkost, nebudou vám k ničemu, což je zvláště v horách velmi nepříjemné.

Mapa – vyplácí se ukládat papírovou mapu vždy do sáčku se zipem, pokud se vám rozmáčí a potrhá, bude výsledek podobný, jako u toaletního papíru. A nespoléhejte se na elektroniku, na GPS v mobilu, mobil vám může v terénu „kleknout“, a rázem nevíte, kde jste. A zabloudit v horách je mnohem horší, než bloudit po Praze, kde brzy narazíte na nějakou tramvajovou či autobusovou zastávku nebo metro.

Mumlavské vodopády

Použité ponožky – prozíraví a zkušení turisté si berou do hor s sebou vždy více párů ponožek. Ty jsou vysloveně nutné, protože je brzy propotíte, a mokrý pot vám snadno způsobí puchýře. Měňte ponožky častěji, třeba každou hodinu, a ty použité ukládejte do uzavíratelného sáčku. Jistě by vám nebylo příjemné pokládat zapáchající ponožky do batohu hned vedle vaší svačiny. Mimochodem, i tu svačinu si můžete zabalit do zipového sáčku, který je lehký, a nezabere v batohu mnoho místa. Sáčků se zipem si tedy vezměte s sebou raději více, než méně.